Susumu RG1005V-751-D-T10
RG1005V-751-D-T10 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005V-751-D-T10
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 750 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005V-751-D-T10.pdf
Availability of RG1005V-751-D-T10
QUANTITY
RG1005V-751-D-T10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005V-751-D-T10
Internal Part NumberEIS-RG1005V-751-D-T10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005V-751-D-T10
Related LinksRG1005V-, RG1005V-751-D-T10 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005V-751-D-T10 Details Description
Related parts for RG1005V-751-D-T10
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
DIODE TUNING 6V 20MA SOD-323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 41POS datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2K OHM 16SOIC datasheet.pdf