ebm-papst Inc. RG160-28/12N
RG160-28/12N picture photo
Mfg. Part Number
RG160-28/12N
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN BLOWER 220X56MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
RG160-28/12N.pdf
Availability of RG160-28/12N
QUANTITY
RG160-28/12N Order Process
Ship out your order
Specifications of RG160-28/12N
Internal Part NumberEIS-RG160-28/12N
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPart Number Guide
Product Training ModulesMoving Air Efficiently
Standard Package30
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesRG160DC
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 220mm L x 220mm H x 56mm W
Air Flow123.0 CFM (3.48m³/min)
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeBlower
Features-
Noise66 dB(A)
Power (Watts)21.0W
RPM2850 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating-
Voltage Range7.5 ~ 14VDC
Life Expectancy70000 hrs @ 40°C
Material - FramePlastic, Glass Filled
Material - BladePlastic, Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG160-28/12N
Related LinksRG160-, RG160-28/12N Datasheet, ebm-papst Inc. Distributor
RG160-28/12N Details Description
Related parts for RG160-28/12N
CONN EDGECARD 48POS .100 WW datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8SMDIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 10% 2824 datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf