Susumu RG1608N-102-W-T1
RG1608N-102-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-102-W-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1K OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-102-W-T1.pdf
Availability of RG1608N-102-W-T1
QUANTITY
RG1608N-102-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-102-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-102-W-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
Featured ProductRG Series - Thin Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-102-W-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-102-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-102-W-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-102-W-T1
CONVERTER DC-DC 10W 48V/3.3V SGL datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
IC OCTAL D TRANSP LATCH 20TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 8POS DL SMD AU datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLL SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
CBL TNC BKHD JACK-AMC PLUG 200MM datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
REFLECTOR RND 119.5MM 74.5MM M datasheet.pdf