Susumu RG1608N-1023-D-T5
RG1608N-1023-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-1023-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 102K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-1023-D-T5.pdf
Availability of RG1608N-1023-D-T5
QUANTITY
RG1608N-1023-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-1023-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-1023-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-1023-D-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-1023-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-1023-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-1023-D-T5
Crystal 7.3728MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN RECEPT 110POS TYPE AB R/A datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 8V 20% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A DPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
PENCIL ESD SOLDERING W/TUBE datasheet.pdf
.375 9.5MM PANWRAP BLK FLAME RET datasheet.pdf