Susumu RG1608N-1071-W-T5
RG1608N-1071-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-1071-W-T5
Brief Description
RES SMD 1.07K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-1071-W-T5.pdf
Availability of RG1608N-1071-W-T5
QUANTITY
RG1608N-1071-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-1071-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-1071-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.07k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-1071-W-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-1071-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-1071-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-1071-W-T5
CAP CER 0.068UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.50W 05VIN 15VOUT datasheet.pdf
SENSR OPTO SLOT 3.1MM TRANS THRU datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE F/A TLE-GRD 25A 170VDC PC M datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 16pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf