Susumu RG1608N-1181-C-T5
RG1608N-1181-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-1181-C-T5
Brief Description
RES SMD 1.18K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-1181-C-T5.pdf
Availability of RG1608N-1181-C-T5
QUANTITY
RG1608N-1181-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-1181-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-1181-C-T5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-1181-C-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-1181-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-1181-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-1181-C-T5
RES SMD 48.7KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
21P MTA100 CONN ASSY RED LF datasheet.pdf
CONN COUPLER MTP-MTP SIMPLEX datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf