Susumu RG1608N-1241-B-T1
RG1608N-1241-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-1241-B-T1
Brief Description
RES SMD 1.24KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-1241-B-T1.pdf
Availability of RG1608N-1241-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-1241-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-1241-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-1241-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-1241-B-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-1241-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-1241-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-1241-B-T1
THYRISTOR 320V 250A DO-214AA datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3.3PF 25V 0402 datasheet.pdf
24P MTA156 ASSY ON TAPE LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN IDC 22POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.5PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 133.333333MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CR BKR MAG-HYDR 60A 480VAC/80VDC datasheet.pdf