Susumu RG1608N-131-P-T1
RG1608N-131-P-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-131-P-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 130 OHM 0.02% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-131-P-T1.pdf
Availability of RG1608N-131-P-T1
QUANTITY
RG1608N-131-P-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-131-P-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-131-P-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-131-P-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-131-P-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-131-P-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-131-P-T1
SWITCH LIMIT PLNGR SPDT 5A 250V datasheet.pdf
CAP MICA 620PF 2% 100V 1812 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 3KV X7R 1825 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 345MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC MULTIVIBRATOR SCH TRIG 8XSON datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 16PIN CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE PIN datasheet.pdf