Susumu RG1608N-1540-B-T5
RG1608N-1540-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-1540-B-T5
Brief Description
RES SMD 154 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-1540-B-T5.pdf
Availability of RG1608N-1540-B-T5
QUANTITY
RG1608N-1540-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-1540-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-1540-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)154
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-1540-B-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-1540-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-1540-B-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-1540-B-T5
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Wire Leads datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
IC BUFFER ZERO DELAY 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 36POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 5SO datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS CABLE SKT datasheet.pdf