Susumu RG1608N-1540-D-T5
RG1608N-1540-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-1540-D-T5
Brief Description
RES SMD 154 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-1540-D-T5.pdf
Availability of RG1608N-1540-D-T5
QUANTITY
RG1608N-1540-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-1540-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-1540-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)154
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-1540-D-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-1540-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-1540-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-1540-D-T5
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 20BIT LC2MOS MONO 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 210PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
TERM BLOCK 16A 300V 14-24AWG datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 21VC SOT23-6 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 2.1NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf