Susumu RG1608N-1581-B-T1
RG1608N-1581-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-1581-B-T1
Brief Description
RES SMD 1.58KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-1581-B-T1.pdf
Availability of RG1608N-1581-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-1581-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-1581-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-1581-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.58k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-1581-B-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-1581-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-1581-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-1581-B-T1
RES SMD 487K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 25.5mA Backlight 20-TuSMD datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 5% 3W 4122 datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 150MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SKT datasheet.pdf
RES 14.9K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf