Susumu RG1608N-1621-B-T1
RG1608N-1621-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-1621-B-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.62KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-1621-B-T1.pdf
Availability of RG1608N-1621-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-1621-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-1621-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-1621-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-1621-B-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-1621-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-1621-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-1621-B-T1
IC FLASH 1MBIT 200NS 32PLCC datasheet.pdf
CAP FILM 4UF 10% 440VAC QC TERM datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 80.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
4 CH. EMI FILTER W/ ESD WLCSP10 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 2A DO214AA datasheet.pdf
BLZF 5.08/20/180LR SN BK datasheet.pdf
CONN CIC VERT 28POS 1.00MM SMD datasheet.pdf