Susumu RG1608N-1622-D-T5
RG1608N-1622-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-1622-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16.2KOHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-1622-D-T5.pdf
Availability of RG1608N-1622-D-T5
QUANTITY
RG1608N-1622-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-1622-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-1622-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-1622-D-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-1622-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-1622-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-1622-D-T5
IC VIDEO SWITCH TRPL SPDT 16SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 146 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 432 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK RTAN 16CKT datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HC-P:DB25(F/M)120VAC datasheet.pdf
RES SMD 30.9 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
DC/DC CONV 24V -24V 3W datasheet.pdf