Susumu RG1608N-1740-C-T5
RG1608N-1740-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-1740-C-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 174 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-1740-C-T5.pdf
Availability of RG1608N-1740-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-1740-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-1740-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-1740-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-1740-C-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-1740-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-1740-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-1740-C-T5
RES ARRAY 8 RES 100K OHM 9SRT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE MODULE 2.8KV 1200A DO200AB datasheet.pdf
CONN M12 4POS PLUG datasheet.pdf
CAP TANT 11UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CABLE 10POS .100 JUMPER 15 INCH datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
SMA JK TO JK .085CFORM datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf