Susumu RG1608N-1823-D-T5
RG1608N-1823-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-1823-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 182K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-1823-D-T5.pdf
Availability of RG1608N-1823-D-T5
QUANTITY
RG1608N-1823-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-1823-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-1823-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-1823-D-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-1823-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-1823-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-1823-D-T5
IC RESET GEN 2.63V VTH SOT143-4 datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 300MW SMT3 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 10POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
STK600-ATTINY10 SOCKET PACKAGE datasheet.pdf
RES 220K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 26.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
POT 15K OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS 1.0MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT PIN datasheet.pdf