Susumu RG1608N-183-W-T1
RG1608N-183-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-183-W-T1
Brief Description
RES SMD 18K OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-183-W-T1.pdf
Availability of RG1608N-183-W-T1
QUANTITY
RG1608N-183-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-183-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-183-W-T1
Featured ProductRG Series - Thin Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-183-W-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-183-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-183-W-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-183-W-T1
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6V 5W AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V 20-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
OSC XO 6.000MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1A SYNC 6SON datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.75A 82 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf