Susumu RG1608N-1871-D-T5
RG1608N-1871-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-1871-D-T5
Brief Description
RES SMD 1.87KOHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-1871-D-T5.pdf
Availability of RG1608N-1871-D-T5
QUANTITY
RG1608N-1871-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-1871-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-1871-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.87k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-1871-D-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-1871-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-1871-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-1871-D-T5
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC CPLD 24MC 20NS 44PLCC datasheet.pdf
IGBT MOD TRENCH DUAL SOURCE SP4 datasheet.pdf
Crystal 19.6608MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf