Susumu RG1608N-1871-D-T5
RG1608N-1871-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-1871-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.87KOHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-1871-D-T5.pdf
Availability of RG1608N-1871-D-T5
QUANTITY
RG1608N-1871-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-1871-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-1871-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.87k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-1871-D-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-1871-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-1871-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-1871-D-T5
LED 7-SEG DUAL CC .56" GRN RHDP datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1W DO41 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.016UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 7.5NH 300MA 800 MOHM datasheet.pdf
03P MTA100 HDR FL W/O#1 datasheet.pdf
CCR1 470R 10% datasheet.pdf