Susumu RG1608N-1872-B-T1
RG1608N-1872-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-1872-B-T1
Brief Description
RES SMD 18.7KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-1872-B-T1.pdf
Availability of RG1608N-1872-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-1872-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-1872-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-1872-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-1872-B-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-1872-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-1872-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-1872-B-T1
RES SMD 130 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG R/A INLINE PLUG 4POS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 94MM datasheet.pdf
CRIMP-SET STRIPAX PLUS T datasheet.pdf
DIODE 3A 100V 150NS DO-201AD datasheet.pdf
EVAL KIT FOR DS28E25 datasheet.pdf
CONN 4C 4#4 PIN PLUG datasheet.pdf
26500 12C 12#20 S BY PLUG WC datasheet.pdf
150000UF 25V 76X105MM 85C 15000H datasheet.pdf
22000UF 63V 65X105MM 85C 20000H datasheet.pdf