Susumu RG1608N-1911-P-T1
RG1608N-1911-P-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-1911-P-T1
Brief Description
RES SMD 1.91K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-1911-P-T1.pdf
Availability of RG1608N-1911-P-T1
QUANTITY
RG1608N-1911-P-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-1911-P-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-1911-P-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.91k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-1911-P-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-1911-P-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-1911-P-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-1911-P-T1
CABLE 2COND 16AWG RED 500' datasheet.pdf
CONN DIN HEADER 96POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
1.27MM EDGECARD 120CKT (L/F) datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf