Susumu RG1608N-1961-W-T5
RG1608N-1961-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-1961-W-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.96K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-1961-W-T5.pdf
Availability of RG1608N-1961-W-T5
QUANTITY
RG1608N-1961-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-1961-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-1961-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-1961-W-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-1961-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-1961-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-1961-W-T5
RELAY SSR SPST 30A@530VAC DIN MT datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 770MA 104 MOHM datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 64EASYBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 20AWG MTA-156 datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 82.8 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf