Susumu RG1608N-2053-B-T5
RG1608N-2053-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-2053-B-T5
Brief Description
RES SMD 205K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-2053-B-T5.pdf
Availability of RG1608N-2053-B-T5
QUANTITY
RG1608N-2053-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-2053-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-2053-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-2053-B-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-2053-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-2053-B-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-2053-B-T5
Connector Header 6 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
IC ADC 1CH 20BIT MICRPWR 10-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.83M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 3.3VIN +/-9VOUT datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG GRAY SHLD 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
STRATOTHERM RING 12-10 10 datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf