Susumu RG1608N-2100-P-T1
RG1608N-2100-P-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-2100-P-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 210 OHM 0.02% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-2100-P-T1.pdf
Availability of RG1608N-2100-P-T1
QUANTITY
RG1608N-2100-P-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-2100-P-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-2100-P-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)210
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-2100-P-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-2100-P-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-2100-P-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-2100-P-T1
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 8POS SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC INTERFACE HDMI/DVI 100-LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 10% 2910 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 16COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 590MA 1.03 OHM datasheet.pdf