Susumu RG1608N-2373-C-T5
RG1608N-2373-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-2373-C-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 237KOHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-2373-C-T5.pdf
Availability of RG1608N-2373-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-2373-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-2373-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-2373-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-2373-C-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-2373-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-2373-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-2373-C-T5
SSR OCMOS FET 1.8A NO 6-SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 49A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TRANS PNP 150V 1A SOT89 datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
HEADER 12POS 2.54MM datasheet.pdf
Connector Socket 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 RA 20POS datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN RECPT 15POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf