Susumu RG1608N-242-B-T1
RG1608N-242-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-242-B-T1
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-242-B-T1.pdf
Availability of RG1608N-242-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-242-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-242-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-242-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-242-B-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-242-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-242-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-242-B-T1
FERRULE INS VNL AWG14 GY 5/8" datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16UCSP datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
RES SMD 13.3 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 15POS datasheet.pdf
MODULE FRED 100A 400V DUAL F3 datasheet.pdf