Susumu RG1608N-2490-B-T1
RG1608N-2490-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-2490-B-T1
Brief Description
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-2490-B-T1.pdf
Availability of RG1608N-2490-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-2490-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-2490-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-2490-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-2490-B-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-2490-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-2490-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-2490-B-T1
RES 910 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
WASHER SHOULDER 1/4 NYLON datasheet.pdf
CONN SPADE TONG 22-16AWG P-G datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
SWITCH HORIZ SS .5A NO/NC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 24AWG 500' datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT SKT datasheet.pdf