Susumu RG1608N-2490-C-T5
RG1608N-2490-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-2490-C-T5
Brief Description
RES SMD 249 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-2490-C-T5.pdf
Availability of RG1608N-2490-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-2490-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-2490-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-2490-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-2490-C-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-2490-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-2490-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-2490-C-T5
CAP FILM 1.5UF 10% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW SOT883 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 113BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 220 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 750K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf