Susumu RG1608N-2490-W-T1
RG1608N-2490-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-2490-W-T1
Brief Description
RES SMD 249 OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-2490-W-T1.pdf
Availability of RG1608N-2490-W-T1
QUANTITY
RG1608N-2490-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-2490-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-2490-W-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-2490-W-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-2490-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-2490-W-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-2490-W-T1
IC CPLD 256MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS .200X.150 GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 187.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf