Susumu RG1608N-2550-C-T5
RG1608N-2550-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-2550-C-T5
Brief Description
RES SMD 255 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-2550-C-T5.pdf
Availability of RG1608N-2550-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-2550-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-2550-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-2550-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-2550-C-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-2550-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-2550-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-2550-C-T5
TRANS PNP 50V 1A TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT ROMLESS 128QFP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2910 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X7R RADIAL datasheet.pdf
PROBE HOLDER datasheet.pdf
KIT DEMO SI4012 LCD 915MHZ TX datasheet.pdf
SENSOR PRES 400PSI GAUG 3.3V SMT datasheet.pdf
IC MEM FIFO 2048X9 20NS 32LCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 2.8A UDFN datasheet.pdf
TERM PLUG HORIZ 50MM 5C GREEN datasheet.pdf