Susumu RG1608N-2610-C-T5
RG1608N-2610-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-2610-C-T5
Brief Description
RES SMD 261 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-2610-C-T5.pdf
Availability of RG1608N-2610-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-2610-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-2610-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-2610-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-2610-C-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-2610-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-2610-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-2610-C-T5
IC TXRX LOPWR RS485/422 8 DIP datasheet.pdf
SW KEYLOCK 19MM KEYCODE 039 250V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 400A AC/DC datasheet.pdf
TERMINAL EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
Connector Socket 66 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC ISODRIVER 1CH 0.6A SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf