Susumu RG1608N-2611-W-T5
RG1608N-2611-W-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-2611-W-T5
Brief Description
RES SMD 2.61K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-2611-W-T5.pdf
Availability of RG1608N-2611-W-T5
QUANTITY
RG1608N-2611-W-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-2611-W-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-2611-W-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-2611-W-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-2611-W-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-2611-W-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-2611-W-T5
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
Crystal 33.0000MHz 30ppm 13pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADP1707-3.3 datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE FLOW 1/8NPT NPN datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
Crystal 7.3728MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS VERT TIN T/H datasheet.pdf
IC CTLR TOUCH SENSE 20SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 2W SMBG datasheet.pdf
IC OSC VCXO 70.656MHZ 6-CLCC datasheet.pdf