Susumu RG1608N-2612-D-T5
RG1608N-2612-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-2612-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 26.1KOHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-2612-D-T5.pdf
Availability of RG1608N-2612-D-T5
QUANTITY
RG1608N-2612-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-2612-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-2612-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-2612-D-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-2612-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-2612-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-2612-D-T5
FIXED IND 33UH 14MA 5.2 OHM SMD datasheet.pdf
IC DIGITAL AUDIO PWM PROC 48TQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 40A TO-247AD datasheet.pdf
RELAY REED SPDT 500MA 24V datasheet.pdf
RES 29.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 75MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN DSUB 78POS M H.D R/A datasheet.pdf