Susumu RG1608N-271-B-T1
RG1608N-271-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-271-B-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 270 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-271-B-T1.pdf
Availability of RG1608N-271-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-271-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-271-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-271-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-271-B-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-271-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-271-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-271-B-T1
FIXED IND 220UH 85MA 13 OHM SMD datasheet.pdf
GDT 230V 20% 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
POLYZEN 6.5V PPTC/ZENER SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 20KV X5S datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 7.5VOUT 50W datasheet.pdf
ETHERNET CONN KIT W/TOOL datasheet.pdf
METRAL HDR 4RX4M datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A datasheet.pdf