Susumu RG1608N-271-D-T5
RG1608N-271-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-271-D-T5
Brief Description
RES SMD 270 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-271-D-T5.pdf
Availability of RG1608N-271-D-T5
QUANTITY
RG1608N-271-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-271-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-271-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-271-D-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-271-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-271-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-271-D-T5
RAILS PANEL MOUNTING 42" 1 PAIR datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TOOL PART SHEAR BLADE ANVIL B datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-MSOP datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND GREEN/WHITE datasheet.pdf
MON RELAY 1PHASE 2PDT 10A 250V datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf