Susumu RG1608N-2740-B-T5
RG1608N-2740-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-2740-B-T5
Brief Description
RES SMD 274 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-2740-B-T5.pdf
Availability of RG1608N-2740-B-T5
QUANTITY
RG1608N-2740-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-2740-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-2740-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-2740-B-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-2740-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-2740-B-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-2740-B-T5
THERMOSTAT 135 DEG C NC 2SIP datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 128BIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
OUTPUT MODULE AC 18MA 3.7-32VDC datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET DUAL 8TSSOP datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 1.8V SOT89-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMA datasheet.pdf
NYLON MONO 1/8" BLACK 1000' datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS T/H R/A datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 120 OHM 20SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS datasheet.pdf