Susumu RG1608N-2940-C-T5
RG1608N-2940-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-2940-C-T5
Brief Description
RES SMD 294 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-2940-C-T5.pdf
Availability of RG1608N-2940-C-T5
QUANTITY
RG1608N-2940-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-2940-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-2940-C-T5
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-2940-C-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-2940-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-2940-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-2940-C-T5
IC REG CTRLR PWM CM 8MSOP datasheet.pdf
CONN RETAINER SINGLE ROW 3POS datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 250 OHM 1.75W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA, Stacked 2.0 8 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
WIRE DUCT HINGED 6' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf