Susumu RG1608N-2940-D-T5
RG1608N-2940-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-2940-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 294 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-2940-D-T5.pdf
Availability of RG1608N-2940-D-T5
QUANTITY
RG1608N-2940-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-2940-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-2940-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-2940-D-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-2940-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-2940-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-2940-D-T5
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 333MHZ 516BGA datasheet.pdf
COMMUNICATION/POWER CABLE datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 29 AWG 1000 FT BU datasheet.pdf
TVS DIODE 350VWM 567VC DO214AB datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SKT M12 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 20 OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf