Susumu RG1608N-3012-D-T5
RG1608N-3012-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-3012-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 30.1KOHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-3012-D-T5.pdf
Availability of RG1608N-3012-D-T5
QUANTITY
RG1608N-3012-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-3012-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-3012-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-3012-D-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-3012-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-3012-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-3012-D-T5
IDC CABLE - MDG24K/MC24M/MDK24K datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 200V X7R 2225 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CABLE TIE 50 LB 15.35" ORANGE datasheet.pdf
RES SMD 2.29K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
KPTC 24C 24#20 PIN PLUG datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 1.8V datasheet.pdf