Susumu RG1608N-302-B-T1
RG1608N-302-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-302-B-T1
Brief Description
RES SMD 3K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-302-B-T1.pdf
Availability of RG1608N-302-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-302-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-302-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-302-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-302-B-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-302-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-302-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-302-B-T1
Connector Header 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LIMITED FUNC AMP PNP CONN datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 255 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 400MM X 1250M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf