Susumu RG1608N-3160-B-T1
RG1608N-3160-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-3160-B-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-3160-B-T1.pdf
Availability of RG1608N-3160-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-3160-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-3160-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-3160-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-3160-B-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-3160-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-3160-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-3160-B-T1
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
JUMPER-H1503TR/A3048Y/H1501TR 8" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS 5.08MM datasheet.pdf
DIODE MODULE 2.4KV 1200A DO200AB datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE T/D CLASS CC 7.5A 600V datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS PNL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf