Susumu RG1608N-3161-W-T1
RG1608N-3161-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-3161-W-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.16K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-3161-W-T1.pdf
Availability of RG1608N-3161-W-T1
QUANTITY
RG1608N-3161-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-3161-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-3161-W-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-3161-W-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-3161-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-3161-W-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-3161-W-T1
IC REG LDO 3.3V 2A 20HTSSOP datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 22MH PC MNT datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 3.4V ODRN 5VSOF datasheet.pdf
IC BUFFER CLK 8OUT 3.3V 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 10MM datasheet.pdf
CONN MINISAS COMBO VERT RCPT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 24MM datasheet.pdf
CAP ALUM 82000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 10V X5R 01005 datasheet.pdf