Susumu RG1608N-3162-B-T5
RG1608N-3162-B-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-3162-B-T5
Brief Description
RES SMD 31.6KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-3162-B-T5.pdf
Availability of RG1608N-3162-B-T5
QUANTITY
RG1608N-3162-B-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-3162-B-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-3162-B-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-3162-B-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-3162-B-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-3162-B-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-3162-B-T5
IC PWR SWITCH 42V 3.5A TO252 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES MO 1/2W 3.3K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 600W datasheet.pdf
RES 68.0K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC MCU ARM 32KB FLASH 64MAPBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS T/H R/A datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CAP CER 9.7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
33UF 50V 8X17.5 85C AXI datasheet.pdf