Susumu RG1608N-361-W-T1
RG1608N-361-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-361-W-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 360 OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-361-W-T1.pdf
Availability of RG1608N-361-W-T1
QUANTITY
RG1608N-361-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-361-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-361-W-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
Featured ProductRG Series - Thin Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-361-W-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-361-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-361-W-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-361-W-T1
IC SUPERVISOR OD 2.63V SOT143 datasheet.pdf
SIDACTOR BI 275V 150A DO-214AA datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
RES 3.1K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T412 datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 2-ROWS-R datasheet.pdf
STOP datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 252.6VC AXIAL datasheet.pdf
100UF 75V 10X20 105C RAD datasheet.pdf