Susumu RG1608N-3650-W-T1
RG1608N-3650-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-3650-W-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 365 OHM 0.05% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-3650-W-T1.pdf
Availability of RG1608N-3650-W-T1
QUANTITY
RG1608N-3650-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-3650-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-3650-W-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-3650-W-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-3650-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-3650-W-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-3650-W-T1
RES SMD 42.2KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 50MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 3A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 2W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 11.0592MHZ CMOS SMD datasheet.pdf