Susumu RG1608N-3741-D-T5
RG1608N-3741-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-3741-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.74KOHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-3741-D-T5.pdf
Availability of RG1608N-3741-D-T5
QUANTITY
RG1608N-3741-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-3741-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-3741-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-3741-D-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-3741-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-3741-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-3741-D-T5
RES SMD 680 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FLASH 8GBIT 48TSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 36-75VIN +/-12V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
RES 267 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 213VC DO13 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 12POS SMT 6MM datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 16CIRC .375 datasheet.pdf
26500 61C 61#20 P PLUG AN WC datasheet.pdf
150UF 50V 10X12,5 datasheet.pdf