Susumu RG1608N-4020-C-T5
RG1608N-4020-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-4020-C-T5
Brief Description
RES SMD 402 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-4020-C-T5.pdf
Availability of RG1608N-4020-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-4020-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-4020-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-4020-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-4020-C-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-4020-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-4020-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-4020-C-T5
CONVERT DC/DC 12/-12V 25W OUT datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 20% 1411 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 20A DIN RAIL datasheet.pdf
THERMISTOR RESET FUSE 50 OHM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 14POS 7MM datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SPI 500KSPS SOT23-6 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS SKT datasheet.pdf
3M ENCODER CABLE 17BIT ABSOLUTE datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 30 TYPE datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf