Susumu RG1608N-4021-W-T1
RG1608N-4021-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-4021-W-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.02K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-4021-W-T1.pdf
Availability of RG1608N-4021-W-T1
QUANTITY
RG1608N-4021-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-4021-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-4021-W-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-4021-W-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-4021-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-4021-W-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-4021-W-T1
DIODE ZENER 75V 400MW SOD2 datasheet.pdf
RES SMD 432K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER GREEN datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
IP CORE DYNAM DECODER XP datasheet.pdf
BPF CERAMIC LGA EIA 0805 2.45GHZ datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf