Susumu RG1608N-4120-C-T5
RG1608N-4120-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-4120-C-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 412 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-4120-C-T5.pdf
Availability of RG1608N-4120-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-4120-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-4120-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-4120-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)412
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-4120-C-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-4120-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-4120-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-4120-C-T5
RES SMD 619 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE 1100A 1100V 3FU/115 AR CU datasheet.pdf
CONN RCPT 76POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
IC MPU I.MX25 400MHZ 400MAPBGA datasheet.pdf
RES 250 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.75A 71 MOHM datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 10A 13 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf