Susumu RG1608N-4871-B-T1
RG1608N-4871-B-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-4871-B-T1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.87KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-4871-B-T1.pdf
Availability of RG1608N-4871-B-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-4871-B-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-4871-B-T1
Internal Part NumberEIS-RG1608N-4871-B-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-4871-B-T1
Related LinksRG1608N-, RG1608N-4871-B-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-4871-B-T1 Details Description
Related parts for RG1608N-4871-B-T1
CAP FILM 2200PF 2% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
TERMINAL,PIDG SPD FLG 26-22 4 datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 22POS GOLD SMD datasheet.pdf
SWITCH DISCONNECT 3-125A 80VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES 280 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
ASSY RECT 15A 600V STD REC datasheet.pdf