Susumu RG1608N-5111-C-T5
RG1608N-5111-C-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-5111-C-T5
Brief Description
RES SMD 5.11K OHM 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-5111-C-T5.pdf
Availability of RG1608N-5111-C-T5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RG1608N-5111-C-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-5111-C-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-5111-C-T5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-5111-C-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-5111-C-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-5111-C-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-5111-C-T5
RES 133K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 150MW 0603 datasheet.pdf
OSC XO 24.704MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V CH 1210 datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R 8-SOIC datasheet.pdf
WPN-PG42 LOCKNUT PA BLACK datasheet.pdf
OSC XO 12.288MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CTV 19C 19#20 SKT RECP datasheet.pdf
IC WHITE LED DVR 28.5V 50UCSP datasheet.pdf